Ing. arch. Petr Schwarzbeck architekt
Ing. arch. Michal Fišer architekt
Můžete se nám představit?
Společnost Blackback je na trhu již přes deset let a zakládá si na osobním a osobitém přístupu ke klientovi. Zabýváme se širokým spektrem projektů a staveb od interiérů přes rodinné a bytové domy až po větší stavby pro služby, obchod a veřejnost. Naším cílem je doprovázet klienta od začátku záměru až po jeho úspěšné a úplně dokončení. Nejsme studio které by se vyhraňovalo konkrétní typologii staveb. Každá zakázka je pro nás novou výzvou a nový list nepopsaného papíru.
S každou tedy přichází nová invence, pokus o nový přístup a nové dobrodružství, do kterých se vpisují historické zkušenosti z předchozích zakázek. V divizi ateliéru se mimo jiné řeší i průmyslové halové stavby s ocelovým skeletem, tato zkušenost vnukla myšlenku rychlé přené výstavby s otevřenou dispozicí ovšem v menším měřítku. Delší dobu se zabýváme i hledáním možností užití ocelových konstrukcí u menších staveb – rodinných domů.
Jak jste se dostal ke spolupráci se společností Excon?
Představitelé společnosti nás oslovili díky spolupráci na předchozích projektech s myšlenkou výstavby rodinných domů, která nás upřímně velmi nadchla zejména pro možnost maximální volné dispozice.
Pojďme se tedy blíže seznámit s domy s ocelovou konstrukcí. V čem se liší od ostatních, například dřevostaveb?
Ocel je neobyčejně tvárným materiálem, z něhož jde vyrobit prakticky všechno, na co si člověk vzpomene. Ve světě je stavění z oceli jedním z nejrozšířenějším a nejoblíbenějších přístupů ve stavebnictví. Stavby s vysokou dávku kreativity, výškové stavby, rozhledny, vysílače všechny tyto typologie dostali mnohem větší potenciál díky vlastnostem oceli. Ocel s porovnáním u dřevostaveb poskytne vetší flexibilitu, rychlost a přesnost.
V čem je tedy stavba z ocelové konstrukce zajímavá z pohledu architekta?
Z našeho pohledu pokud se bavíme o oceli v konstrukci rodinného domu, tak nejúžasnější je právě volná dispozice a nepřeberné množství následných vnitřních variant.
Pro zákazníka hraje často velkou roli rychlost výstavby. Jak jsou na tom z tohoto pohledu domy z ocelových konstrukcí?
Pokud se budeme bavit o rychlosti výstavby nemá ve stavebnictví asi s ničím porovnání, pokud se nebudeme bavit o přetlakové nafukovací hale, která se přiveze nafoukne a funguje. V zásadě se jedná o velmi přesnou stavebnici.
Obstojí dům z ocelové konstrukce v ukazateli energetické náročnosti?
Energetická náročnost stojí v zásadě vždy na základních pilířích, jednoduchý objem, dobrá orientace ke světovým stranám a perfektní obálka budovy. Všechny tyto aspekty mohou být splněny pokud budoucí uživatel svůj dům vhodně umístí nejlépe ve spolupráci s architektem, jelikož každý pozemek je specifický. Jednoduchý objem a obálka budovy zabezpečí u objektu možnost výstavby v nízkoenergetickém až pasivním standardu bez rizik vzniku tepelných mostů.
Mohl byste zmínit i negativa ocelové konstrukce?
Negativa mne nenapadají, jen v našich podnebných pásech nejsou domy tohoto typu, tak rozšířené jako ve světě a tudíž může zavládnout u klientů nedůvěra, že se tady tento typ v rámci výstavby rodinných domu doposud neobjevoval často. Tento pocit je však z hlediska globálního využití oceli v architektuře naprosto neopodstatněný.
Jaké máte doporučení pro zákazníka?
V dnešní zrychlené době dochází i ve stavebnictvím k maximálnímu zefektivnění výstavby. Zejména v rychlosti a přesnosti je tento způsob ojedinělý, dalším kritériem je obrovská volnost dispozice z hlediska řešení, které se může z hlediska vývoje rodiny v čase proměňovat. Z tohoto důvodu bychom rádi doporučili tuto konstrukci nejen klientům, ale i kolegům architektům.
„Tři věci jsou nesmírně tvrdé: ocel, diamant a poznání sebe sama.“ Benjamin Franklin
PS: Byl bych rád, aby se v těchto domech objevovaly všechny tyto tři věci.